Заміна кришталика ока в Україні

Заміна кришталика ока в Україні

Функцію біологічної лінзи, яка заломлює промені світла та проектує зображення об'єктів на сітківку ока, у зоровій системі організму людини виконує кришталик. Здоровий кришталик прозорий. При помутнінні кришталика зір погіршується, втрачає свою гостроту.

Ще одна важлива властивість кришталика, поряд із прозорістю, – еластичність. Ця властивість дозволяє людині однаково добре бачити на різних відстанях. З віком, як правило, м'язи, що згинають кришталик, слабшають, і він втрачає свою еластичність. Знижується фокусуюча здатність кришталика, розвиваються такі захворювання як короткозорість і далекозорість.

Виправити зір за таких патологічних змін дозволяє рефракційна заміна кришталика ока – спеціальний офтальмо-хірургічний операційний метод.

Дізнатись вартість лікування

Бажаєте дізнатися скільки коштує лікування?

Дайте відповідь на кілька питань і отримайте попередню інформацію про вартість діагностики та лікування!

Скільки років пацієнту?*
до 20
40-60
20-40
Більше 60
Назад Далі

Коли потрібна операція із заміни кришталика ока?

Розглянемо, у яких випадках рекомендується операція із заміни кришталика ока:

 • Критичний ступінь короткозорості. Коли зір -15 і більше (якщо пацієнт хоче відмовитися від корекції зору за допомогою лінз/окулярів);
 • Критичний ступінь далекозорості. Коли зір +6 і більше (якщо пацієнт хоче відмовитися від корекції зору за допомогою лінз/окулярів);
 • Далекозорість із ризиком виникнення глаукоми;
 • Вікове зниження гостроти зору, що супроводжується короткозорістю (при небажанні пацієнта використовувати окуляри або лінзи);
 • Високий (6 і більше діоптрій) ступінь астигматизму;
 • Катаракта;
 • Зміна форми кришталика;
 • Різка втрата кришталиком еластичності (втрата рефракційної здатності);
 • Протипоказання до лазерної корекції;
 • Афакія (відсутність кришталика внаслідок травм чи хірургічних втручань).

Як проводиться заміна кришталика у клініках України?

Операція із заміни кришталика ока

Процедура заміни кришталика інтраокулярним протезом, параметри якого розраховуються при проведенні діагностичних апаратних досліджень, займає близько 20 хвилин. Виконується операція амбулаторно. Пацієнт вирушає додому того ж дня.

В офтальмологічних клініках України заміна кришталика здійснюється за кілька етапів:

 • Пацієнт розташовується на операційній кушетці, після чого око фіксується у відкритому стані спеціальним пристроєм розширювачем. Така фіксація необхідна для виключення мимовільного моргання;
 • Пацієнту вводять ін'єкцію місцевого анестетика;
 • Хірург-офтальмолог робить мікророзріз та проводить процедуру факоемульсифікації. У ході процедури у розріз вводиться ультратонкий зонд. За допомогою ультразвуку кришталик перетворюється на стан емульсії і легко витягується. У кришталикову сумку встановлюється лінза-імплант.

Важливо! Процедура не вимагає накладання швів, через деякий час тканини у місці мікророзрізу саморегенеруються.

Безшовна методика робить процедуру безпечною. Можливість розвитку постопераційних ускладнень зводиться до мінімуму. Пацієнт не відчуває будь-яких хворобливих відчуттів ні вчасно, ні після її завершення. Зір покращується відразу після закінчення операції і максимально відновлюється за кілька днів.

Чи потрібна реабілітація після рефракційної заміни кришталика?

Ця офтальмологічна операція не потребує госпіталізації. Відновлювально-реабілітаційний період короткий, жодних серйозних постопераційних обмежень немає. Після рефракційної заміни кришталика офтальмолог проводить огляд пацієнта та дає всі необхідні рекомендації. Щоб відновлення пройшло успішно та швидко, необхідно:

 • не допускати надмірної напруги очей, тобто чергувати читання, писання (у тому числі з використанням комп'ютерів та смартфонів) або перегляд телевізора з відпочинком;
 • не терти очі;
 • не піднімати важкі речі, уникати фізичних навантажень;
 • не відвідувати сауни, лазні, басейни;
 • уникати різких температурних перепадів, не переохолоджуватись;
 • перебуваючи поза приміщеннями, користуватися сонцезахисними окулярами;
 • не зловживати алкоголем.

Обмеження необхідно дотримуватись протягом двох тижнів. Далі після планового огляду у офтальмолога пацієнт може повернутися до звичного розпорядку. Іноді обмеження продовжуються ще на один-два тижні.

Як вибрати тип штучного кришталика?

Вибираємо лінзу для рефракційної заміни

Перед проведенням рефракційної операції із заміни кришталика ока здійснюється підбір та розрахунок необхідних параметрів штучної лінзи. До цих параметрів належать: матеріал, форма, еластичність, здатність до заломлення променів, наявність спеціальних фільтрів.

Сучасне офтальмологічне обладнання дозволяє підібрати оптимальні характеристики лінзи з урахуванням особливостей будови ока пацієнта. При доборі імпланту також враховується вік та стать пацієнта, його професійна діяльність.

Такий підхід дозволяє підібрати штучну лінзу, яка забезпечить максимально можливе відновлення гостроти зору.

Розглянемо основні види штучних кришталиків, які застосовують найчастіше:

 • Асферичні. Природний кришталик ніколи не буває абсолютно круглим, тобто не має ідеальної кулястої форми. Асферичні імпланти з точністю відтворюють форму кришталика пацієнта, що дозволяє максимально відновити зір;
 • Торичні. Їх особливість – це можливість не лише позбутися далекозорості чи короткозорості, а й скоригувати астигматизм. У цих лінз кривизна поверхні різних ділянках відрізняється, отже, світло заломлюється з різною силою. За рахунок цього око може фокусуватись на предметах, формується чітке зображення об'єкта;
 • Мультифункціональні. Рекомендовані пацієнтам віком від 45-50 років. На поверхні протезів є зони підвищеної оптичної сили. Їх наявність дозволяє прооперованим пацієнтам добре бачити і малому, і великому видаленні;
 • Монофокальні із жовтим фільтром. Призначені для корекції короткозорості, тобто забезпечують добрий зір на великих відстанях. Фільтр не допускає шкідливого впливу ультрафіолету на око. Для виправлення короткозорості та інших зорових похибок може знадобитися встановлення спеціальних додаткових лінз;
 • Факічні. Не потребують видалення природного кришталика. Поміщаються у передню чи задню порожнину капсули кришталика. Коригують астигматизм, короткозорість, далекозорість. Рекомендовані також, якщо процедура лазерної корекції неможлива (наявність протипоказань);
 • Псевдофакічні (додаткові). Заміна кришталика не завжди дозволяє відновити зір потрібною мірою. У цьому випадку застосовуються додаткові лінзи, вони встановлюються поверх основного імпланту та дозволяють скоригувати похибки зору. Також встановлюються у разі поступового погіршення ефекту раніше імплантованого протезу.

Зверніть увагу! Тип штучного кришталика істотно впливає на вартість операції. В офтальмологічній практиці застосовують і сферичні лінзи (з поверхнею без кривизни). Такі протези відрізняє менша вартість, проте вони не такі ефективні і не дозволяють досягти такого результату, як усі перераховані вище види.

Вартість заміни кришталика ока в Україні.

Як згадувалося, лінза-імплант у кожному разі підбирається індивідуально. На ціну операції із заміни кришталика очі впливає ціла низка факторів: складність випадку, наявність супутніх діагнозів, вид та фірма-виробник протеза, метод екстракції.

Також вартість рефракційної заміни кришталика в Україні залежить від клініки, в якій проводитиметься операція. Орієнтовна вартість процедури становить від $800 до $2500 (залежно від типу лінзи та конкретного офтальмологічного центру).

Операція дорога, але її ефективність виправдовує витрати. Зір повертається швидко, ризики ускладнень мінімальні, немає потреби у тривалому реабілітаційному періоді, якість життя значно поліпшується.

Віолетта Янишевська
Віолетта ЯнишевськаАвтор і медичний редактор