Лікування катаракти в Україні

Катаракта

Однією з найпоширеніших причин зниження гостроти зору та розвитку повної сліпоти у пацієнтів віком від 50 років є таке захворювання як катаракта. При цьому захворюванні відбувається часткове, а згодом і повне помутніння кришталика (лінзи). Основна функція цієї лінзи - заломлення та проектування на сітківку ока променів, що виходять від навколишніх об'єктів. При катаракті здатність кришталика виконувати цю функцію знижується. Процес помутніння поступово прогресує, результатом стає сліпота, повна чи часткова.

Лікування катаракти в Україні проводиться у державних та приватних медичних закладах. Провідні офтальмологічні клініки Києва та інших великих міст оснащені спеціалізованим обладнанням найвищого класу, що дозволяє забезпечити якісну та високоефективну медичну допомогу пацієнтам із різними очними патологіями.

Дізнатись вартість лікування

Бажаєте дізнатися скільки коштує лікування?

Дайте відповідь на кілька питань і отримайте попередню інформацію про вартість діагностики та лікування!

Скільки років пацієнту?*
до 20
40-60
20-40
Більше 60
Назад Далі

Причини виникнення катаракти

Катаракта – вікова патологія. Більш як в 90% випадків вона розвивається на тлі процесів старіння в організмі. Однак існує ціла низка факторів, які можуть спровокувати або прискорити розвиток цієї патології:

 • Генетична схильність (спадковість). Якщо у батьків була вікова катаракта, то збільшується і ймовірність розвитку цього захворювання у літньому віці та у їхніх дітей;
 • Травмування очного яблука. Наприклад, механічні проникаючі травми слизової оболонки. За будь-яких травм очного яблука необхідне кваліфіковане медичне лікування, контрольоване офтальмологом. Це допоможе уникнути ускладнень та розвитку патологій у майбутньому;
 • Запальні процеси зорових органів, післяопераційні ускладнення. Будь-які запальні захворювання та ускладнення після хірургічного втручання можуть призвести до розвитку катаракти;
 • Вплив навколишнього середовища. Небезпечні для зору та очей загалом ультрафіолет, надвисокі температури, підвищене радіаційне тло, різні хімікати;
 • Патологічні процеси у організмі. Наприклад, порушення обміну речовин, захворювання ендокринної системи (зокрема діабет), зниження імунітету тощо;
 • Інші очні патології. Спровокувати прискорений прогрес катаракти можуть глаукома, міопія та інші хвороби.

Зверніть увагу! Приблизно 51% усіх випадків сліпоти викликаний саме прогресуючою або запущеною катарактою. При цьому відсоток хворих збільшується пропорційно до зростання тривалості життя.

Основні симптоми катаракти

На жаль, виявити катаракту у початковій формі дуже важко. Помутніння кришталика починається з периферичних зон, і довгий час може ніяк не відбиватися на гостроті зору. До перших симптомів захворювання може пройти кілька років.

Головна ознака патології - «завіса» перед очима. У пацієнтів, які страждають на катаракту, перед очима ніби стоїть легкий серпанок або туман. Деякі описують цей стан, як погляд через запотіле скло.

Ускладнює раннє виявлення катаракти та нерівномірне зниження зору. Один із кришталиків, як правило, вражений менше, і здоровіше око якийсь час компенсує цю різницю. Щоб якомога раніше виявити проблему, необхідно періодично перевіряти гостроту зору, закриваючи по черзі то одне, то інше око.

Розглянемо основні ознаки прогресуючої катаракти:

 • Погіршення зору. При ураженні центру кришталика виникає або посилюється короткозорість. Людина починає нечітко бачити предмети, зображення розпливчасте і розмито, доводиться користуватися окулярами, змінювати лінзи більш потужні;
 • Зміна кольору зіниці. Це симптом занедбаної катаракти. Спектр зміни відтінку зіниці дуже широкий, він може стати сіруватим, білуватим або придбати легку жовтизну;
 • Зміна чутливості очей до світла. Може проявлятися в непереносимості яскраво світла, а в сутінках або за похмурою погодою зір покращується. Іноді може спостерігатися і зворотна картина - фарби навколишнього світу ніби тьмяніють;
 • Утруднена зорова концентрація. Людині складно прочитати дрібний шрифт, не вдається сфокусувати зір під час шиття, малювання і т.д.

Важливо! Вказана вище симптоматика може вказувати на інші захворювання зорових органів. Поставити правильний діагноз зможе лише офтальмолог після проведення всіх необхідних обстежень.

Діагностика в клініках лікування катаракти

В українських клініках з лікування катаракти використовуються всі необхідні методики, що дозволяють виявити та усунути патологію. Обстеження починається зі збору анамнезу, після чого пацієнту призначаються та проводяться апаратні та інструментальні діагностичні процедури.

Визначається показник гостроти зору, вимірюється рівень периферичного зору, внутрішньоочний тиск, а також такий показник, як заломлююча здатність рогівки. Також може бути проведено офтальмоскопію очного дна.

Існує понад сто різновидів тестів, що дозволяють повністю оцінити стан органу зору. Більшість із них проводяться безконтактно. Повний комплекс процедур займає близько півтори години.

Діагностика на сучасному устаткуванні проходить безболісно. У ході процедур також може бути здійснений розрахунок необхідних параметрів імплантату (штучного кришталика).

Важливо! Для своєчасної діагностики катаракти рекомендовано щорічне профілактичне обстеження зорових органів усьому населенню віком від 35 років.

Чому операція з видалення катаракти є обов'язковою?

Медикаментозна терапія при помутнінні кришталика спрямована на зупинення розвитку патології. На жаль, ніякі лікарські препарати не можуть повністю зупинити цей процес та позбавити пацієнта патології. Єдиний спосіб усунення захворювання – операція з видалення катаракти, під час якої кришталик замінюється інтраокулярною лінзою.

Така операція займає близько 15 хвилин, реабілітаційний період відбувається швидко, безболісно, з мінімальним ризиком ускладнень. Операція – єдиний спосіб лікування пацієнтів із катарактою, що гарантує відновлення зір.

Відмова від оперативного лікування призводить до поступової втрати зору. До того ж у міру прогресування захворювання кришталик збільшується, що може призводити до застою рідини в оці і, згодом, до розвитку вторинної глаукоми.

Важливо! Своєчасне звернення до офтальмолога – найважливіша умова успішного лікування будь-якої очної патології.

Які хірургічні методи лікування катаракти застосовують в Україні?

Операція з видалення катаракти

При лікуванні катаракти у клініках України застосовуються усі сучасні хірургічні методи. Вибір відповідного методу залежить від конкретного медичного випадку – стану кришталика, ступеня його ураження та інших факторів.

Розглянемо ці методики докладніше:

 1. Інтракапсулярна екстракція. У цьому випадку проводиться видалення кришталика та кришталиковою сумкою. Метод травматичний, що супроводжується об'ємними порушеннями внутрішньої очної структури, може призвести до серйозних ускладнень. Рекомендований пацієнтам із постстравматичною катарактою з пошкодженням капсульної сумки;
 2. Екстракапсульна екстракція. У процесі хірургічного втручання проводиться широкий розріз рогівки, через який видаляється кришталик. Сумка не видаляється, у ній міститься задньокамерна лінза. Більшість очних структур зберігається. Однак зона втручання досить велика, пацієнтам потрібна тривала реабілітація.
 3. Факофрагментація. Це малоінвазивна, щадна операція з мінімальним ризиком розвитку ускладнень. Ядро кришталика подрібнюється на дрібні частинки за допомогою спеціальної голки, після чого витягується через невеликий надріз.

Переваги лазерного лікування катаракти

Лікування катаракти лазером

Ще один метод лікування катаракти, який широко використовується в отальмології – це факоемульсифікація. Ця процедура є лікування катаракти лазером. Це найсучасніший, швидкий, щадний та безпечний метод. Він відрізняється від решти хірургічних операцій з усунення катаракти способом створення доступу до кришталика.

Якщо при традиційних операціях для вилучення кришталика рогівка розрізається, то при фемтолазерній корекції тканини рогівки «розсуваються» лазером на необхідну глибину (лазер впливає на тканини на молекулярному рівні). Після заміни кришталика місце доступу саморегенерується і накладання швів не потрібно. Отримання опіку у процесі операції виключено.

У більшості випадків лазерна корекція проводиться в клініці амбулаторно із застосуванням місцевого анестетика, що займає не більше 20 хвилин. Розвиток ускладнень після втручання не перевищує 1%. Операція безболісна, після неї не потрібно дотримання постільного режиму та реабілітації у стаціонарі. Як правило, через 1-1,5 години пацієнт уже вирушає додому.

Поліпшення зору пацієнти відзначають відразу після того, як проведено заміну кришталика. Найчастіше зір повністю відновлюється вже першого вечора після операції. У деяких пацієнтів виникає ефект «суперзріння», тобто він стає кращим, ніж було при здорових очах.

Вартість лікування катаракти у клініках України

Вартість операції з видалення катаракти в клініках України може сильно змінюватись. Вона залежить від цілого ряду факторів:

 • стадія захворювання;
 • складність випадку;
 • характеристики інтраокулярної лінзи (марка);
 • методика операції;
 • якість хірургічного обладнання;
 • репутація клініки;
 • кваліфікація хірурга-офтальмолога.

На сьогоднішній день операції з усунення катаракти коштують від 500 доларів. Факоемульсифікація коштує дорожче. Ціна лазерного лікування катаракти може змінюватись в межах від однієї до двох з половиною тисяч доларів.

Популярні питання про лікування катаракти

 • Місцева анестезія іноді спричиняє неприємні відчуття. Але сама операція проходить абсолютно безболісно, немає болючих відчуттів і після неї.
 • Ви не зможете моргати, тому що повіка буде зафіксована.
 • Частково зір відновиться відразу після операції. Повне відновлення може тривати близько місяця.
 • Під час двотижневого післяопераційного періоду Вам не можна буде займатися фізичною працею, спортом, відвідувати сауни, лазні, басейни, піднімати ваги. Читання, писання, робота за комп'ютером, перегляд телевізора дозволені, але потрібно чергувати таке навантаження з відпочинком. Через два тижні всі обмеження буде знято.
 • Іноді у пацієнтів розвивається вторинна плівчаста катаракта. Ця проблема легко усувається.
 • Операція безпечна для пацієнтів у віці, оскільки проводиться з використанням місцевої анестезії, яка не впливає, на відміну від загального наркозу, на системи організму.
Віолетта Янишевська
Віолетта ЯнишевськаАвтор і медичний редактор