Вагусна стимуляція блукаючого нерву (VNS терапія), як прогресивний метод сучасного хірургічного лікування епілепсії. 

VNS терапія (від англ. VNS - Vagal nerve stimulation) - вагусна нейростимуляція вважається найбільш поширеним та ефективним методом лікування рефрактерних епілепсій. Вагусна стимуляція переконливо зарекомендувала себе у 3 рази більш ефективною методикою хірургічного лікування епілепсії, ніж усі попередні оперативні втручання за всю історію розвитку хірургії в епілептології.

З якою метою використовується VNS терапія?

Повне запобігання епілептичних нападів та досягнення стійкої переконливої ремісії є основною метою впровадження такої інноваційної терапії, як вагусна стимуляція. На початкових етапах пацієнт пристосовується до життя з VNS стимулятором, а в подальшому вже може ефективно ним користуватися.

Важливо! Пацієнт має можливість зупинити епілептичний напад у разі його виникнення та розвитку.

Таку зупинку неможливо уявити у разі використання медикаментозної терапії, як монолікування. У подальшому хворий на рефрактерну епілепсію має можливість повністю попередити епілептичний напад на етапі виникнення аури, досягти стійкої ремісії і навіть одужання. Разом з лікарем за допомогою більш точних налаштувань пацієнт обирає найбільш сприятливий режим роботи VNS стимулятора, для максимального ефекту лікування. 

Що таке вагусна нейростимуляція для пацієнтів хворих на епілепсію? 

vns стимулятор

VNS терапія, чи штучне стимулювання блукаючого нерву ( Nervus Vagus ) - одного з найважливіших нервів людського організму повинно розумітися лікарями та пацієнтами як: 

 • основна або додаткова терапія з метою зниження кількості протиепілептичних медикаментів, які вживає хворий пацієнт;
 • універсальна методика лікування епілепсії, як для дорослих, так і для дітей різного віку;
 • доказово-ефективна та найбільш безпечна операція при епілепсії у порівнянні з усіма, що існують на сьогодні;
 • імплантація VNS стимулятора є нетривалою та відносно простою хірургічною процедурою;
 • зручне використання.

Як це працює? Механізм терапевтичного ефекту вагусної стимуляції при епілепсії полягає в реалізації дії через посилення активності локальних та регіонарних нейротрансмітерних систем:

 •   серотонін,
 •   норадреналін,
 •   гамма-аміномасляна кислота.

Прийшовши в активність, вони стимулюють внутрішні протиепілептичні системи і таким чином знижують кількість епілептичних нападів і згодом (правда, з невеликою часткою ймовірності  - біля 8%) можуть навіть повністю позбавити пацієнта від приступів. 

Кому показана операція вагусної нейростимуляції?

Зазначена методика може бути застосована в разі лікування фармакорезистентній епілепсії. Даний вид епілепсії відрізняється тим, що не піддається корекції медикаментами. Коли препарати не приносять бажаного результату, а оперативне втручання в організм за методикою трепанації черепу також не доцільно, оптимальним варіантом лікування стане стимуляція блукаючого нерву. 

Методика виконання операції з стимуляції Nervus Vagus

Схема встановлення vns стимулятора

Методика полягає в тому , що оперативним шляхом блукаючий нерв огортається електродами, що дозволяє його стимулювати в разі необхідності. 

Сам VNS стимулятор , розміром з кишеньковий годинник , вшивається у підшкірно-жирову клітковину грудної клітини , а дротики з нього йдуть до шиї, саме до того місця де блукаючий нерв найбільш доступний до хірургічного втручання

Після імплантації проводиться програмування пристрою в кілька етапів, для досягнення максимальної ефективності. 

Імпульси, які отримує блукаючий нерв від VNS стимулятора, надсилаються до головного мозку та запобігають виникненню епілептичного нападу. 

В цілому операція з VNS стимуляції є значно більш оптимістично прогнозована з точки зору виникнення ускладнень, більш ефективна та менш травматична, в порівнянні з  попередніми методиками хірургічного лікування рефрактерної епілепсії, які були у повсякденній роботі нейрохірургів до моменту появи VNS терапії. 

Історія виникнення VNS стимуляції 

vns терапія

Припущення про те, що стимуляція блукаючого нерву може запобігти розвитку епілептичних припадків спочатку було випробувано на собаках. Випробування проводив американський нейрофізіолог J. Zabara, а вперше встановив  вагус-стимулятор людині J. Penry, який і відзначив позитивний ефект від електростимуляції блукаючого нерва у хворих на епілепсію. 

Надалі вченими та сучасною медициною було переконливо доведено, що у пацієнтів з медикаментозно-резистентною епілепсією стимуляція блукаючого нерву призводить до стабільних ремісій у вигляді зниження частоти або повного припинення епілептичних нападів.

Скільки коштує VNS терапія? 

контроль епілептичних нападів з допомогою vns терапії

Ціна завжди визначається індивідуально в залежності від об’єму роботи, стану пацієнта, типу епілепсії та наявності обтяжуючих факторів. В даний час VNS терапія коштує приблизно від 17 000 до 40 000 доларів США та потребує ретельного попереднього вивчення та підбору схеми лікування окремо для кожного пацієнта. Ціна залежить від досвіду лікаря, моделі імплантату, нюансів хірургічного втручання, догляду, часу перебування у клініці. Також вартість VNS терапії залежить від країни та рівня обладнання та самої клініки. 

Пацієнт також повинен буде регулярно відвідувати свого невролога для перевірки VNS-стимулятора, що також впливає на сумарну вартість ВНС терапії. 

Отримайте безкоштовну консультацію щодо можливості встановлення ВНС стимулятора та визначення вартості лікування. Для цього заповніть заявку.

Де виконують хірургічне лікування рефрактерних епілепсій методом вагусної нейростимуляії? 

Зараз такі операції виконують у багатьох країнах світу. Найбільш популярною для українців країною для хірургічного лікування епілепсії вважають Ізраїль, адже якість обладнання та рівень кваліфікації фахівців не поступаються провідним клінікам США та Європи, а ціна при цьому нижча. 

До того ж, високо професійні лікарі-епілептологи таких країн, як 

 •   Німеччина
 •   Іспанія,
 •   Туреччина,
 •   Південна Корея 

та багатьох інших також проводять VNS терапію та фіксують вдалі результати і досягнення стійкої ремісії. Нагадуємо, що членами УАМТ є клініки з 15 країн світу. Отже, буде зроблено найкращий для пацієнта вибір!

Читайте також: Сучасні методи лікування епілепсії.