Українська Асоціація Медичного Туризму продовжує цикл статей з практичними порадами з приводу підтримки здоров’я у нормальному стані для людей, що часто подорожують або збираються у подорож. У публікації мова піде про людей, які страждають від високого артеріального тиску.

Підвищений артеріальний тиск залишається одним із найпоширеніших захворювань. Найчастіше ця хвороба проявляється у людей після 35 років. Разом з тим, на жаль, тенденція  останніх років свідчить про те, що підвищений артеріальний тиск виникає вже в підлітковому віці.

Гіпертонія ― захворювання надто небезпечне, особливо своїми ускладненнями, такими як інфаркт та інсульт. Саме підвищений тиск збільшує ризик розвитку інсульту в 2,5 раза. Нормою прийнято вважати тиск на рівні 120/80 мм рт. ст. При стабільних показниках нижнього тиску (діастолічного) — до 90 мм рт. ст., можна діагностувати помірну гіпертонію, при цьому показники верхнього тиску (систолічного) можуть значно відхилятися від норми ― до 180 мм рт. ст. Такі показники спостерігаються майже у 65–75 % пацієнтів.

Пасажири з високим тиском схильні до додаткового ризику під час перельотів. Адже від емоційних і фізичних перевантажень, пов’язаних із підготовкою до подорожі, а потім із самою подорожжю, проходженням митного і паспортного контролю, злетом і приземленням, не застрахований ніхто, навіть найдосвідченіший мандрівник.

Розберемо деякі фактори, які потрібно враховувати людям з підвищеним тиском:

1. Підвищення рівня адреналіну у людей, які бояться літати (з так званою аерофобією) може призвести до підвищення тиску.

Таким пацієнтам допоможуть заспокійливі засоби.

2. Перепади тиску, вібрації в салоні літака при зльоті, приземленні та під час польоту.

Необхідно враховувати вплив перевантажень, пов’язаних із зміною тиску в салоні літака. Чим молодшою і здоровішою є людина, тим легше її судини справляються зі зміною тиску. Тому чим довше людина хворіє на гіпертонію, тим гірше її судини реагують на подібне навантаження. На еластичність судин може впливати також підвищення холестерину. Це знижує здатність судин і серцевого м’яза швидко реагувати на перепади тиску, пов’язані з розгоном, зльотом і приземленням. У подібних ситуаціях можуть виникати гіпертонічні кризи, збої серцевого ритму, болі в області серця.

3. Концентрація кисню в салоні літака.

У герметичному салоні літака на великій висоті організм людини відчуває кисневе голодування. Серцевий м’яз і мозок у першу чергу реагують на зниження концентрації кисню, що може спричинити підвищення тиску, появу задишки, прискореного серцебиття, запаморочення, непритомність, збої серцевого ритму, збільшити ризик інфаркту чи інсульту. Якщо подібні стани вже ставали причиною звернення до лікаря, то за погодженням служби аеропорту можна в салон літака взяти кисневу подушку.

 

На борту літака є аптечка, але краще взяти з собою препарати, які ви зазвичай приймаєте при погіршенні стану. Якщо приймаєте препарати від підвищення тиску, стенокардії, аритмії, бронхіальної астми ― не забудьте взяти їх у ручну поклажу в літак.

Не зволікайте загальними порадами, які вам допоможуть регулювати тиск.

Більше рухайтеся ― ходьба пішки, їзда на велосипеді, заняття фізкультурою, плавання, пробіжка, заняття на тренажерах ― усе залежить від ваших переваг. Головні принципи ― регулярність та оптимальний рівень навантажень саме для вашого організму.

Обмежте прийом кофеїну, алкоголю, кухонної солі, виключіть куріння.

Збільшіть у вашому раціоні харчування кількість овочів, фруктів, обмежте споживання жирів тваринного походження.

Боріться із зайвою вагою. Навіть незначна втрата ваги призводить до значного зниження тиску.

Українська Асоціація Медичного Туризму бажає вам здоров’я!

 

Рубрика «Здоров’я на борту». Журнал Aeroplan. Випуск листопад-грудень 2014

www.aeroplan.org.ua