Медичний туризм стає популярним серед українців. Відпочинок біля моря можна поєднати з діагностикою здоров'я і повноцінним лікуванням

Матеріали сайту: http://www.capital.ua/publication/8611-meditsinskiy-turizm-stanovitsya-populyarnym-sredi-ukraintsev-otdykh-u-morya-mozhno-sovmestit-s-diagnostikoy-zdorovya-i-polnotsennym-lecheniem?issue=162

«Один з близьких мені людей потрапив в ДТП, після чого виникли проблеми фізичного і психологічного характеру, які українські лікарі вирішити не змогли. І він звернувся в клініку в Німеччині, де гармонійно об'єднали філософію східної медицини і сучасну діагностику західної. Мій друг повністю вилікувався, повернувся натхнений, - розповідає бізнесмен Микола Цвіркун.

За даними Української асоціації медичного туризму (УАМТ), в 2012 р. зарубіжним лікарям довірили своє здоров'я понад 200 тисяч осіб. З них 40 % виїхали лікуватися,  через те, що їм не змогли допомогти місцеві лікарі, 30 % туристів поправляли здоров'я на курортах, в санаторіях, 25 % проходили діагностику.

«Кількість виїжджаючих за кордон українців щороку збільшується приблизно на третину. Тенденція стрімкого зростання характерна і для глобального медичного туризму», - говорить президент УАМТ Віолетта Янишевська.

На думку експерта, для українців є сенс звертатися за медичною допомогою за кордон у випадку, якщо вони не можуть отримати необхідну висококваліфіковану допомогу в Україні, а також якщо їх не влаштовують сервіс, якість або вартість послуг.

«Сенс їхати лікуватися за кордон є, якщо пацієнт не хоче лікуватися в Україні або не задоволений якістю лікування і має відповідні фінансові можливості. Або якщо він знає діагноз, але хоче підтвердити його за кордоном. Або якщо він ще не знає діагнозу, але є підозра (симптоми, первинні аналізи) на захворювання», - доповнює віце-президент Асоціації лікарів медичного туризму Інна Дащенко.

Відпочиваючи за кордоном, українці все частіше проходять сheck-up - сучасне діагностичне обстеження стану здоров'я з використанням лабораторних та апаратних методик.

«Виділяють базовий сheck-up, при якому оцінюється загальний стан здоров'я людини і при необхідності призначаються додаткові обстеження, і розширений, наприклад для чоловіків старше 40 років. Він займає 1-2 дні, підсумкові результати надсилають поштою, - розповідає менеджер компанії «Аспект Медікал» Інна Османова. - Але українці частіше шукають конкретну діагностику за кордоном, коли вже захворіли. Був випадок, коли у нас пропонували операцію, а в Німеччині пацієнта заспокоїли: нічого серйозного». Президент УАМТ визнає , що українці часто їдуть за кордон за так званою альтернативною думкою.

Нарешті, наші співгромадяни нерідко вирушають на різні спа- і wellness-центри, санаторно-курортні зони. Інна Османова звертає увагу на те, що в медичних спа-готелях процедури спрямовані на профілактику та лікування конкретних захворювань і проводяться під наглядом лікаря.

Географія спеціалізацій

Найбільш популярні серед українців країни для лікування за кордоном - Ізраїль, Німеччина, Швейцарія, Туреччина, Польща, Угорщина. Перспективні напрямки, за словами Інни Дащенко, - Італія, Австрія, Сінгапур, Америка. Експерти підкреслюють, що на відміну від звичайної турпоїздки, медтуристу потрібно вибирати маршрут, орієнтуючись не на країну з її кліматом і визначними місцями, а на напрямок лікування. «За кардіологічною допомогою їдуть в Ізраїль, Туреччину, Німеччину, Австрію, Литву і Японію. Для діагностики організму воліють відправлятися в Ізраїль, Німеччину, Швейцарію, Австрію і Японію. Реабілітацію проходять в Фpaнціі, Німеччині, Австрії. Послуги з пластичної та відновлюваної медицини отримують в Швейцарії, Австрії та Франції. Онкологічні захворювання лікують в Ізраїлі, Туреччині, Німеччині, Австрії», - пояснює Віолета Янишевська.

Німеччина відома високими стандартами лікування, застосуванням інноваційних методик. Тут роблять складні операції із заміни суглобів, після яких вже через пару годин пацієнт встає на ноги і відправляється на один з німецьких курортів, куди їздили аристократи ще в XVIII -XIX ст. В Австрії клініки оснащені не гірше німецьких, але медичне обслуговування там дешевше. Поруч гірськолижні курорти.

Лікування в ізраїльських клініках обійдеться відносно недорого, там російськомовний персонал, приємний клімат, до того ж освоєні нові технології. Так, тут доступні малотравматичні ендоскопічні операції на серці, які раніше робилися лише в США.

Не потрібно асоціювати Туреччину лише з дешевим відпочинком. За останні 10 років в медицину тут вкладено $30 млрд, і турецькі лікарі успішно працюють у всіх напрямках. «Трансплантація кісткового мозку, ортопедичні, нейрохірургічні, кардіохірургічні операції виконуються сучасними методами і коштують практично вдвічі дешевше, ніж в інших країнах, - розповідає директор представництва Турецької асоціації медичного туризму (Turkish Healthcare Travel Council, THTC) в Україні Олексій Зуб-Золотарьов. - Операції з видалення аденоми простати проводяться з дуже високим відсотком успішності. Доступна роботизована хірургія за допомогою системи Da Vinci». Одна з найсильніших областей турецької медицини - кардіологія. При цьому коронарне шунтування в Туреччині коштує $10-15 тис., тоді як у Німеччині - від $20 тис.

Анатолія (область Туреччини) знаменита своїми лікувальними термальними джерелами. На них побудовані спа- і wellness-готелі, багатопрофільні клініки та реабілітаційні центри, де можна оздоровлюватися цілий рік.

Угорщина славиться своєю реабілітаційною базою і якістю профілактики захворювань, в багатьох готелях є медичні центри. В санаторіях і клініках Швейцарії проводять кращі антивікові програми, допомагають скинути зайву вагу, роблять пластичні операції. Все це з успіхом здійснюється також в Ізраїлі, Чехії, Словаччині, куди українців приваблюють і недорогі гірськолижні і бальнеологічні курорти. Тільки в Чехії 37 курортів, де лікують хвороби травної системи, органів дихання, відновлюються після травм. Елітні програми спa-відновлення та омолодження пропонують морські курорти і Талассоцентр Італії, Іспанії, Франції.

Лікування по обміну

Ряд приватних клінік України мають партнерів за кордоном, до яких направляють своїх пацієнтів. «Ми самі відвозимо пацієнтів в калузьку філію МНТК «Мікрохірургія ока», якщо їм потрібно складне лікування, - говорить директор офтальмологічного центру «Прозрєніє» Олена Криворучко. - Там прекрасний сосновий бір, чисте повітря. Люди сприймають це як оздоровчий тур».

Зарубіжні клініки направлень не вимагають. Вони готові діагностувати, лікувати або реабілітувати будь-якого пацієнта з-за кордону, який має захворювання (або преддіагноз), відповідне їх профілю.

«У пацієнта завжди є право вибору. Право на самостійний пошук клініки або пошук за допомогою оператора медичних послуг, який організовує лікування», - підкреслює Віолетта Янишевська. Допомогу пропонують: асоціації медичного туризму, спеціалізовані оператори медтуризму, турфірми та інші установи. Туреччина, наприклад, має представництво з медичного туризму в Україні, яке займається всіма питаннями організації таких поїздок. Національний офіс туризму в Україні відкрила і Угорщина. Ізраїльськими і німецькими клініками найчастіше займаються медсервісні компанії. Вони забезпечують візу, квитки на літак, трансфер, бронювання готелю або квартири, переклад документації, координують призначення обстежень і процедур, перевіряють рахунки.

Директор Мed Cologne GmbH & Co. KG Михайло Хайтін звертає увагу на те, що в Німеччині багато клінік дають гарантії на кілька років, і пацієнт, у випадку виникнення проблем, має право на безкоштовне лікування. Але тише офіційно зареєстрована в Німеччині медсервісная компанія забезпечить повноцінний юридичний захист всіх прав пацієнта. На сайті фірми повинні бути вказані її адреса, телефон і факс в Німеччині, номер у реєстрі, номер ПДВ, прізвище та ім'я директора.

Справедливості заради варто відзначити, що і в Україну приїжджають лікуватися з-за кордону. За оцінками Янишевської, у іноземців має попит наша стоматологія, лікування безпліддя, відновлювальна і пластична медицина, офтальмологія, кардіологія, лікування стовбуровими клітинами.

2013-11-18