Інтерв'ю Президента УАМТ, Віолетти Янишевської, кореспонденту журналу Destinations, випуск winter 2020

Відкритість кордонів, спрощення візового режиму, доступність і швидкість транспортного сполучення, зростання темпів життя і вимог щодо його якості дозволяють іноземним туристам вільно подорожувати світом у пошуках високого рівня медичного сервісу за обґрунтованою ціною. Медичний туризм стимулює вдосконалення національної системи охорони здоров’я та рівня медицини, чимало клінік відкривають відділення для лікування іноземних пацієнтів, де працюють висококваліфіковані та досвідчені лікарі. Впровадження сучасних технологій, підвищення стандартів лікування й турботи про здоров’я, розвиток інноваційних методів лікування ведуть до становлення цілої екосистеми медтуризму, що має включати окрім суто галузевих медичних установ ще й транспортні послуги, заклади HoReCa, страхові компанії, туристичні бюро тощо. Чи зможе Україна скористатися можливостями, які відкриває в’їзний медичний туризм, і реалізувати свій потенціал у цій галузі – DESTINATIONS дізнався у Віолетти Янишевської, MD, MBA, президента Української асоціації медичного туризму, президента Global Healthcare Travel Council.

– Які напрямки медичного туризму є найбільш перспективними для України?  

На сьогодні найбільш привабливими напрямками медичного туризму для іноземних пацієнтів в Україні є пластична хірургія, стоматологія, санаторно-курортне лікування, застосування допоміжних методів лікування, реабілітація, лікування офтальмологічних захворювань, кардіохірургія, клітинна терапія, кріобанки. Зважаючи на це, держава має підтримувати та стимулювати розвиток саме цих напрямків у контексті медичного туризму в Україні. Іноземні пацієнти приїжджають до нас з багатьох країн світу, найбільше – з Китаю, країн Перської затоки, Ізраїлю, США, Канади, Італії, Польщі, Азербайджану, Казахстану, навіть з Африки.

– Чи можемо ми конкурувати з основними гравцями глобального ринку медтуризму за рівнем надання медичних послуг та оздоровлення? 

Так, звісно, можемо і робимо це. Українські клініки, які вже багато років приймають пацієнтів з-за кордону, мають чудову інфраструктуру, сучасне обладнання, відділи з роботи з іноземними пацієнтами, автопарки, пропонують сервіс високого рівня, а висококваліфіковані лікарі проходять стажування в кращих іноземних клініках та володіють декількома мовами. Основними причинами, чому до нас на лікування їдуть іноземні пацієнти, є обмеження послуги в країні їхнього проживання, наприклад, довгий лист очікування – деколи пацієнт з Північної Америки чи Європи змушений кілька місяців очікувати на операцію чи навіть на банальне обстеження. Важливими факторами також є висока ціна на послугу, обмеження надання медичних послуг на законодавчому рівні чи неповне відшкодування за страховим полісом. Щодо деяких напрямків, маємо також і позитивні досягнення – більший досвід лікарів, інноваційні технології, сучасне обладнання, унікальні природні лікувальні фактори.

Від напрямку лікування залежить і географія медичного туризму – країни походження іноземних пацієнтів. Наприклад, за репродуктивними технологіями до нас їдуть з Європи, Ізраїлю, Китаю, Канади, США. Коли йдеться про лікування стовбуровими клітинами, то це переважно клієнти з арабських країн, зокрема країн Перської затоки, Китаю, меншою мірою – з Канади й Америки, Європи. Щодо напрямку стоматології, то тут ми конкуруємо у першу чергу з Європою, зокрема з Угорщиною, яка вибудувала собі бренд «європейського стоматологічного кабінету», а також з іншими пострадянськими країнами, де пропонують сучасні стоматологічні технології, вартість яких приблизно така ж, як і в Україні.

– Які унікальні технології та інновації українських медичних закладів можуть привабити іноземців вибрати лікування саме в нашій країні?

На жаль, типова українська риса – вважати, що у нас все погано, а десь там, за кордоном, – усе краще. Це не завжди так. І ми, з гордістю за нашу країну, часто презентуємо за кордоном можливості лікування в Україні. Так, наша країна є одним зі світових лідерів у наукових розробках та практичному використанні медичних технологій у галузі клітинної терапії. Також Україна – одна з провідних країн за результативністю в репродуктивній медицині. Обидва ці напрямки є надзвичайно наукомісткими та інноваційними і приваблюють іноземців з багатьох країн.

– Які бар’єри чи складнощі стримують потік іноземних туристів до України з метою лікування чи оздоровлення? 

Перш за все це політично-економічна ситуація. Суттєвим бар’єром для збільшення потоку туристів є, безумовно, військові дії на Сході України. Ще одним з найбільш важливих факторів впливу є візові питання, а також відсутність фінансування цього напрямку в’їзного туризму. Зараз складно отримати візи туристам з таких країн, як Китай, Індія, Бангладеш, Пакистан, деяких арабських та африканських країн. Звичайно, ми спостерігаємо і позитивні зрушення: для певних країн візові питання вже покращені, наприклад, з Катаром та ОАЕ маємо безвізовий режим, значно поліпшилася ситуація з наданням e-visa. Але необхідно й надалі прямувати до збільшення відкритості України, адже для багатьох країн процес отримання української візи є дороговартісним, довготривалим і занадто складним. Вартість української візи часто є вищою, ніж в інших європейських країнах, до того ж її оформлення – досить складна процедура, що часом забирає від двох тижнів аж до місяця. Варто зауважити, що показник відмов на в’їзд в Україну іноземним туристам з певних африканських країн наразі перевищує 50%… Звичайно, негативно позначається на розвиткові медичного туризму і відсутність прямого авіасполучення з потенційно цікавими для нас країнами – зручність і швидкість перельоту завжди впливає на туристичні потоки. Недостатня транспортна та логістична інфраструктура, наявні проблеми щодо стандартів сервісу досі не дозволяють на повну реалізувати потенціал галузі в’їзного медичного туризму в Україні.

– Медичний та оздоровчий туризм може стати потужним драйвером розвитку національної медичної та санаторно-курортної галузей та активним джерелом залучення іноземних інвестицій. Якою, на вашу думку, має бути роль держави для підтримки та стимуляції розвитку українського медтуризму?

Середній чек для іноземця в українській клініці у 2018 році склав майже $2,5 тисячі. Не важко підрахувати, що провідні вітчизняні медичні заклади заробили у 2018 році на в’їзному медичному туризмі у лікувальному сегменті близько $150 млн. Кількість медичних туристів санаторно-курортного напрямку приблизно у два-три рази більша за кількість туристів лікувального напрямку, але через нижчу середню вартість послуг обсяг ринку оздоровчого медичного туризму в Україні дещо менший, ніж лікувального, – приблизно $100 млн на рік. Отже загалом надходження від в’їзного медичного туризму становлять чверть мільярда доларів США на рік. Безсумнівно, держава має бути зацікавленою у розвитку цього напрямку.

Питання в’їзного медичного туризму зараз є надзвичайно важливими та мають визначатися одними з пріоритетних напрямків розвитку туристичної галузі зокрема та економіки України загалом, і, звісно, на цьому етапі потребують державної підтримки. Держава має підтримувати та стимулювати розвиток напрямків, які користуються попитом у контексті медичного й оздоровчого туризму в Україні. Збільшення потоку іноземних туристів з лікувально-оздоровчою метою призведе до додаткових надходжень в економіку держави, залучення іноземних інвестицій та стимулюватиме розвиток медичної та санаторно-курортної галузей. Українська асоціація медичного туризму (УАМТ) системно просуває можливості оздоровчого та медичного потенціалу України на зовнішніх ринках на найбільших галузевих міжнародних конгресах, конференціях і виставках з медичного туризму. Ми підписали низку меморандумів зокрема з держадміністраціями та туристичними асоціаціями про спільну промоцію за кордоном, і я вважаю, що це допоможе формувати позитивний імідж нашої держави.

– Цього року Українська асоціація медичного туризму очолила Global Healthcare Travel Council. Які можливості відкриваються перед Україною та які завдання ви ставите собі на період головування? 

Так, у квітні цього року керівництво УАМТ очолило Глобальну асоціацію медичного туризму – Global Healthcare Travel Council (GHTC). Що це дає Україні? Безумовно, це унікальний шанс для більш активної промоції в’їзного медичного туризму в Україну на світовому ринку. Це й ціла низка спеціальних заходів, спрямованих на просування оздоровчих та лікувальних можливостей України у світі, це і зустрічі з метою розвитку співпраці з Україною з керівниками міністерств і профільних державних установ багатьох країн світу. Завдяки цьому наша країна стане ще більш помітною на світовій мапі медичного туризму.

Ми вже брали участь у багатьох міжнародних форумах, конгресах з медичного туризму, В2В-зустрічах, де я як президент GHTC презентувала можливості лікування та оздоровлення в Україні. Чимало активностей організовуємо і всередині країни. Так, 6-9 серпня ми провели потужний Перший регіональний форум медичного туризму у Львові, у рамках якого влаштували інфотур для великої групи провайдерів медичного туризму з арабських країн, Середньої Азії та Кавказу провідними медичними центрами Львівщини, зокрема продемонстрували рівень клінік, реабілітаційних центрів та Medical SPA в оздоровчих центрах області. Такі форуми та інфотури є надзвичайно важливими для розвитку не тільки галузі медичного туризму, а і супутніх, зокрема ресторанної та готельної.

На 22-24 квітня 2020 року заплановано проведення в Україні форуму й асамблеї Global Healthcare Travel Council. Учасниками зустрічі будуть провідні провайдери медичного туризму та представники профільних асоціацій з 56 країн. Це світового масштабу конгрес, що вже проходив у Монако, Йорданії, Дубаї, Туреччині та минулого року в Азербайджані. Це найпотужніший міжнародний захід у сфері медичного туризму, який завдяки нашому керівництву Global Healthcare Travel Council цього року матиме місце в Україні. Наше завдання – визначитися з готелями, що прийматимуть учасників форуму; ресторанами, де проходитимуть гала-вечері та обіди; з провідними клініками, оздоровчими та реабілітаційними центрами, SPA&Wellness, що братимуть участь у інфотурі; конференц-залами для проведення форуму та асамблеї медичного туризму,  з авіаперевізниками в якості партнерів форуму. Це виклик для України, тож, сподіваюся, ми зможемо отримати підтримку держави для проведення цього заходу й організувати все на достойному рівні, аби вигідно представити глобальній спільноті потужності й можливості української галузі медичного туризму.