Імунотерапія «CAR-T терапія» як інноваційна методика лікування в онкогематології

«CAR-T терапія» - це метод лікування в імунотерапії, що базується на використанні власних клітин пацієнта для руйнування лейкемічних клітин

Зверніть увагу! Йдеться про новий метод терапії раку крові, який дозволяє отримати індивідуальний підхід до лікування лейкозу та лімфом, особливо - при гострому лімфобластному лейкозі (ГЛЛ). Слід зазначити, що гострий лімфобластний лейкоз є найбільш розповсюдженим типом раку крові у дітей і складає біля 75% від усіх лейкозів у дітей, і біля 20% - у дорослих.  

CAR-T-лімфоцити: злиття трьох прогресивних методів лікування

Цікаво! CAR-T терапія об'єднує три типи прогресивної терапії: клітинна терапія, імунотерапія і генна терапія.

CAR-T терапія - інноваційний метод лікування раку

 1. Вона вважається клітинною терапією, оскільки пацієнту вводиться не лікарська протиракова хіміотерапія, а «живий» препарат.
 2. Також вона є імунотерапією, оскільки власні клітини імунної системи дитини чи підлітка борються проти ракових клітин.
 3. І це - метод генної терапії, оскільки відбувається генетична модифікація лімфоцитів для боротьби із онкологічним захворюванням. Варто зазначити, що це - один з перших методів генної терапії, який був схваленим FDA (Food and Drug Administration).

Що означає термін «CAR-T терапія»?

Це термін утворено від англійської: Chimeric antigen receptor або скорочено CAR - це рекомбінантний гібридний білок, що поєднує фрагмент антитіла та володіє здатністю дуже вибірково зв'язуватися з конкретними антигенами, а також з сигнальними доменами, які здатні активувати Т-клітини. Саме тому, в назву додається CAR-T. Тобто, при лікуванні раку крові використовуються CAR-T клітиниCAR-T-cell.  

Оскільки такий гібридний білок складається з частин, отриманих з різних джерел, його називають химерним. Імунні ефекторні клітини, які мають сконструйовані таким чином CAR, набувають високої селективності за рахунок доданого ззовні рецептора від моноклонального антитіла. 

Технологія CAR дозволяє перепрограмувати власні імунні клітини пацієнта за межами його тіла, з тим щоб створити CAR-T, що дозволяє полювати на ракові клітини і ефективно руйнувати пухлини у пацієнта. Отримані клітини CAR-T потім використовують для так званої адаптивної імунотерапії  - різновиду імунотерапії раку.

При якому типі гострого лімфобластного лейкозу CAR-T терапія є найбільш ефективною?

 Згідно з класифікацією ВООЗ, за імунологічним типом гострі лімфобластні лейкози поділяють на такі основні види

1) В-клітинний гострий лімфобластний лейкоз (ГЛЛ) виникає при патологічних змінах або злоякісному переродженні B-лімфоцитів.  Важливо підкреслити, що цей тип лейкозу пов’язаний з пухлинним антигеном CD19 (який відіграє важливе значення в патогенезі захворювання), а також CD22 та CD79. Розрізняють також пре- В-клітинний гострий лімфобластний лейкоз та про-B-ГЛЛ.

2) Т-клітинний ГЛЛ виникає при патологічних змінах або злоякісному переродженні Т-лімфоцитів і пов’язаний з пухлинними антигенами  cyCD3, CD7, CD4 та CD8 (характерні для про-T і пре-T ГЛЛ) та інші T-клітинні гострі лімфобластні лейкози.

Механізм дії CAR-T клітин

Як бачите, наука вже достатньо добре вивчила захворювання, але проблема в тому, що при розвитку раку крові, лімфоцити не здатні розпізнати раковий антиген, а отже - не можуть знищувати ракові клітини та перешкоджати їх розмноженню. Тому виникла наукова гіпотеза, що лімфоцити можна перепрограмувати, використовуючи генну інженерію та  і ввести в них нову генну інформацію і такий підхід дасть можливості розпізнавання пухлинних антигенів і руйнування злоякісних клітин.  Ця гіпотеза - стала реальністю і її можна назвати проривом у лікуванні лейкозів різних типів. Зараз активно проводяться наукові дослідження по використанню методики CAR-T при багатьох інших онкологічних захворюваннях.  

Переваги CAR-T-терапії.

Це схоже на диво, але використовуючи таку імунотерапію онкології, CAR-Т-клітини долають деякі з основних механізмів, за допомогою яких пухлинам зазвичай вдається уникнути впізнання їх Т-кліткою за антигенами гістосумісності , тобто лікування лейкозів CAR-T-терапією в онкогематології має певні вагомі переваги:  

 • Реальні шанси на порятунок від небезпечних онкогематологічних захворювань
 • Більш прицільне попередження ускладнень на кожному з етапів лікування
 • Гарний прогноз для маленьких пацієнтів
 • Можливість віддаленого моніторингу стану і здійснення додаткових процедур після терапії
 • Прийнятна вартість передового виду лікування 

Яким пацієнтам з лейкозом показаний метод лікування з використанням CAR-T клітин?

 • педіатричним і молодим дорослим пацієнтам у віці до 25 років з рефрактерною формою B-клітинного гострого лімфобластного лейкозу (ГЛЛ), яка характеризується поганим прогнозом; 
 • пацієнтам з лейкозом, у яких відзначався щонайменше один рецидив після трансплантації кісткового мозку, або два-три рецидиву після застосування інших методів лікування; 
 • пацієнтам, у яких не вдається досягти відповіді на лікування і немає можливості вибрати терапевтичний метод серед традиційних засобів (хіміотерапія і трансплантація кісткового мозку).


Фази клітинної терапії CAR-T.

Етапи CAR-T терапії

Клітинна терапія CAR-T поділяється на ряд етапів, кожен з яких має важливе окреме значення: 

 1. Аферез. Під час перебування пацієнта в стаціонарі за допомогою системи екстракції (лейкоферез) з крові пацієнта відокремлюють білі кров'яні тіла, в тому числі T-клітини. Ці клітини направляються на модифікацію і подальшу кріоконсервацію.
 2. Клітинне перепрограмування. Клітини (T-лімфоцити) проходять генетичну модифікацію з метою розпізнавання ракових клітин, а також інших клітин, що експресують специфічний антиген, який потрібно зруйнувати. Це доволі специфічна методика перепрограмування.
 3. Розмноження модифікованих T-клітин. Модифіковані T-клітини розмножуються, заморожуються і відправляються в клініку, де знаходиться пацієнт, після проходження суворого процесу контролю якості.
 4. Підготовка пацієнта. Пацієнту проводиться попередня хіміотерапія, щоб запобігти можливому відторгненню організмом цих CAR-T-клітин і сприяти їх збереженню та проліферації. Кінцева мета полягає в допомозі організму прийняти перепрограмовані CAR-T-клітини.
 5. Інфузія модифікованих CAR-T клітин. Введення відбувається за допомогою внутрішньовенної інфузії, подібно до переливанню крові.
 6. Атака ракових клітин. Після потрапляння в кров пацієнта концентрат CAR-T клітин атакує ракові клітини.
 7. Моніторинг. У 30-40% пацієнтів, які отримали дане лікування, можливі небажані ефекти. У деяких випадках вони не є важкими, але іноді вимагають спостереження в відділенні інтенсивної терапії, де є всі умови для специфічного лікування 
 8. Спостереження і результати. Результати, вже опубліковані в наукових журналах, свідчать про те, що більш ніж у 80% дітей і підлітків, які отримали цю нову терапію, перейшли до фази ремісії в перші три місяці після лікування.

Як різниться ціна CAR-T клітинної терапії в залежності від країни? 

Загальна вартість такого лікування значно менша, ніж ціна деяких програм по трансплантації кісткового мозку. 

 • Найвища вартість лікування генетично модифікованими Т-клітинами в якості монотерапії - у Сполучених Штатах Америки, де CAR-T терапія коштує приблизно 475 000 доларів США.
 • У Ізраїлі ціна такого лікування, в залежності від ряду факторів може бути значно дешевшою – від 90 000 доларів США.
 • Деякі клініки Іспанії, Малайзії та Китаю також заявляють про вдалі та успішні результати CAR-T-терапії і впевнено конкурують у ціновій політиці, пропонуючи вартість лікування від 60 000 USD.
 • Цілий ряд науково-дослідних лабораторій різних країн працює над впровадженням цієї методики, а результати дають певну надію на можливість значного зниження вартості CAR-T-терапії.

За більш детальною інформацією звертайтесь або телефоном, або заповнивши заявку.

Висновок щодо використання CAR-T терапії.

Технологія використання Т-клітин з СAR – це метод, який показав безпрецедентну ефективність в терапії В-клітинного гострого лімфолейкозу і показав обнадійливі результати при терапії інших пухлин.

Найближчі роки покажуть:

 • Чи зможе ця технологія повністю замінити алогенну трансплантацію кісткового мозку в терапії гострого лімфобластного лейкозу?
 • Чи вдасться спростити і здешевити процедуру створення терапевтичних клітин завдяки розробці нових методик доставлення генетичного матеріалу?
 • Чи стане вона широко використовуватися в терапії онкологічних ракових захворювань в цілому (в тому числі солідних пухлин) або залишиться терапією «порятунку» для В-клітинних захворювань? 

Ми впевнені, що за біотехнологіями та, зокрема, генною інженерією – майбутнє в медицині!