Ультразвукова абляція (HIFU терапія)

Ультразвукова абляція - новий метод лікування доброякісних і злоякісних пухлин. Вперше сучасна методика після тривалих клінічних випробувань була використана в 2009 році. І відразу ж про неї заговорили як про технології з величезним потенціалом.

HIFU терапія

Метод відрізняє неінвазивний характер, висока ефективність і можливість повторного застосування. Фахівці вважають, що HIFU-терапія дає хороші результати при лікуванні утворень різної локалізації і може використовуватися при ураженнях органів черевної порожнини і сечостатевої системи.

Особливість процедури полягає в тому, що вона проводиться не по знімках, а по зображенню в реальному часі. Це дозволяє впливати на уражену ділянку з максимальною точністю.

За минулі роки висока ефективність технології підтверджена статистичними даними. Одним з важливих показників є 5-річна виживаність після втручання.

Сьогодні метод HIFU успішно застосовується в багатьох країнах. За цей час в світі виконано понад 100 тис. операцій.

Переваги ультразвукової абляції перед іншими методами лікування

Крім високої ефективності, ультразвукова абляція володіє і іншими важливими перевагами. Від інших методик її відрізняє:

 • Неінвазивність - під час втручання не ушкоджуються шкірні покриви, навколишні тканини і органи. Це дає можливість уникнути тривалого післяопераційного відновлення і зберегти орган;
 • Безпека - відсутність променевого навантаження;
 • Не вимагає тривалої підготовки пацієнта, як при використанні інших методів лікування онкології. Що значно скорочує час перебування в стаціонарі або дозволяє зовсім обійтися без госпіталізації;
 • Можливість застосування на різних стадіях захворювання - ефективність методу HIFU доведена при використанні як на ранніх стадіях онкологічного процесу, так і при утвореннях великого розміру, а також метастатичних пухлинах;
 • При необхідності процедуру можна поєднувати з хіміо- та променевою терапією.

Механізм впливу HIFU-терапії

Ультразвукова абляція

Метод ультразвукової абляції заснований на впливі високоінтенсивних сфокусованих ультразвукових хвиль. Для HIFU-терапії використовуються спеціальні прилади, які фокусують ультразвукові хвилі в заданій області. Завдяки впливу акустичного пучка на м'які тканини, виникає парниковий ефект.

Температура в області впливу може досягати 1000С і викликати кипіння тканин. Загибель ракових клітин відбувається вже при значеннях вище 500С. Необхідний терапевтичний ефект досягається шляхом зміни інтенсивності впливу і його тривалості. Вироблення теплової енергії відбувається тільки в центрі концентрації променів. Прилеглі тканини і органи залишаються неушкодженими.

При впливі хвиль на пошкоджену ділянку також запускаються і інші механізми, які сприяють підвищенню ефективності втручання.

Виникають такі ефекти:

 • Кавітація - поява повітряних бульбашок під впливом ультразвуку. Цей феномен також сприяє руйнуванню ракових клітин;
 • Пошкодження і руйнування судин, які живлять пухлину. Порушення кровообігу на даній ділянці викликає погіршення доставки кисню і припинення росту пухлини, що призводить до її загибелі.

Один терапевтичний сеанс триває близько 1,5 годин. У більшості випадків проводиться 1-2 сеанс. Знеболювання, як правило, не потрібне.

Основні методи застосування ультразвукової абляції

На вище описаних ефектах і побудовані різні методи HIFU-терапії. Їх вибір залежить від багатьох факторів, в тому числі від стадії захворювання.

Методи HIFU-терапії:

 1. Термічна абляція - застосовується найчастіше. Ультразвук проникає до вогнища ураження, підвищуючи температуру в області впливу до 90-1000С. Висока температура викликає загибель ракових клітин;
 2. Акустична кавітація - ультразвук викликає в тканинах мікровібрацію. Лікувальний ефект досягається шляхом контрольованих змін довжини, інтенсивності і частоти імпульсу;
 3. Метод прямого пошкодження судин, які живлять пухлину. Використовується рідше, ніж перші дві методики.

HIFU-терапія при онкології

Хайфу-терапія при онкології

Незважаючи на те, що HIFU-терапія відноситься до хірургічних методів лікування онкологічних захворювань, ускладнення після втручання мінімальні.

HIFU-терапія в онкології::

 • Не залишає шрамів після лікування;
 • Не викликає крововтрати;
 • Не піддає пацієнта радіаційного опромінення;
 • Дозволяє хворому відновитися в найкоротші терміни..

HIFU-терапію при раку можна при необхідності повторювати кілька разів. На жаль, процедура ефективна не при всіх видах онкології. Метод не використовують при лікуванні раку шкіри, легенів, головного мозку.

Вартість HIFU-терапії в клініках за кордоном

Вартість ультразвукової абляції буде залежати від стану пацієнта, стадії захворювання, а також від класу клініки і кваліфікації обраного фахівця. Для кожного хворого вона розраховується індивідуально. Точну ціну HIFU-терапії в клініках за кордоном можна дізнатися тільки після консультації лікаря.

Середня вартість лікування складає 22900 EUR, мінімальна ціна – 10000 EUR, максимальна – 35000 EUR.