DBS-терапія (глибинна стимуляція головного мозку) в лікуванні епілепсії. 

DBS-терапія активно застосовується у всьому світі та вдало долає рефрактерну епілепсію, але, на жаль, в Україні і в Києві ми маємо багато звернень від пацієнтів, які навіть не чули про існування операції з глибинної активації мозку шляхом встановлення електричного активатора для пожиттєвого проведення DBS-терапії. 

Зазвичай ми чуємо : “Що таке DBS-терапія?”, “В чому суть операції зі встановлення DBS-активатора?”, ”Яка вартість і в яких країнах світу роблять операції по імплантації пристрою для проведення DBS-терапії?”. На ці та на багато інших питань ми приготували для Вас статтю, в яку вклали все, що повинен знати хворий на рефрактерну епілепсію, який цікавиться проведенням операції з глибинної стимуляції мозку (DBS-терапією). 

Виникнення нового напряму в лікуванні рефрактерної епілепсії - DBS-терапії. 

Використання програматора при DBS-терапії

Проблема збереження функції головного мозку і постійне прагнення мінімізувати обсяг операційного втручання завжди були одними з найважливіших завдань в нейрохірургії, які привели до появи абсолютно нових напрямків в хірургії епілепсії. У тих випадках, коли епілептогенна зона при рефрактерній епілепсії поширювалася на функціонально значущі відділи кори, в якості альтернативи резекції почали застосовуватися принципово інші методи, одним з яких є метод під назвою DBS-терапія (глибинна стимуляція головного мозку)

Він заснований на імплантації в певні структури головного мозку електродів, за якими подається електричний струм низької напруги і високої частоти. 

Важливо! Під час глибинної стимуляції головного мозку (DBS-терапії, методу ДБС, з англ. Deep Brain Stimulation) - імпульси генеруються заздалегідь запрограмованим пристроєм - DBS-нейростимулятором, що складається з батареї і чіпа (мікрокомп'ютера), який імплантується пацієнтові. Таким чином, імпульси змінюють функції обраних структур головного мозку і дозволяють повернути пацієнта до нормального життя. 

Переваги методики глибинної стимуляції головного мозку. 

Як розміщуються електроди в головному мозку

DBS-терапія має ряд переваг: 

 • вона є альтернативою деструктивним операціям з руйнуванням певної частини головного мозку; 
 • характеризується значно меншою кількістю ускладнень; 
 • має оборотний характер;
 • електростимуляція є регульованою, і її параметри можуть бути змінені віддалено за допомогою програматора лікаря в залежності від стану пацієнта або параметрів медикаментозного лікування;
 • можливість стимулювати глибинні структури більш ефективний метод в порівнянні з прийомом лікарських засобів, що викликають важкі побічні ефекти. 

Показання для застосування DBS-терапії. 

 DBS-терапія використовується при лікуванні таких захворювань нервової системи, як: 

 • фарм резистентні види епілепсії;
 • хвороба Паркінсона;
 • дистонія;
 • есенціальний тремор;
 • обсесивно-компульсивний синдром. 

Як бачите, дана методика лікування може бути використаною не тільки для лікування епілепсії, а і багатьох інших неврологічних захворювань. 

Суть операції з глибинної стимуляції мозку (DBS-терапії).

Електроди (дивіться на малюнку) транскраніально імплантуються в глибинні відділи мозку (передні ядра таламуса, інтраламінарні ядра таламуса, висхідну частину ретикулярної формації, гіпокамп), які відповідають за поширення нападів. На поверхні голови кінці електродів пропускаються під шкірою ззаду за вухами, спускаються також під шкірою по шиї і з'єднуються з нейростимулятором, який встановлюється в підключичну ділянку.

Схема глибинної стимуляції головного мозку

Малюнок:  Схема зображення компонентів системи ДБС: А - генератор, В - з'єднувальний електрод, С - електрод в ядрах таламуса

Нейростимулятор містить в собі батарейку і чіп, що програмується для передачі електричного імпульсу в мозок. Після закінчення операції виконується програмування стимулятора з використанням портативного комп'ютера.Саме така структура DBS-терапії спричиняє злагоджену роботу пристрою.

Важливо! Підбір оптимальних налаштувань (сила і частота подачі електричного імпульсів) для кожного пацієнта може займати кілька місяців. 

Як ДБС-терапія (глибинна стимуляція мозку) працює після проведення операції? 

Приклад: пацієнт, що страждає на епілепсію відчуває типову ауру, після якої повинен розвинутися напад, в цей момент пацієнт негайно активує ДБС-стимулятор за допомогою програматора та уникає розвинення нападу. Якщо хворий на епілепсію на встигає попередити епілептичний приступ, він за допомогою DBS-активатору зупиняє його на самому початку, або його зупиняють рідні, які знаходилися поруч. У подальшому, разом з лікарем пацієнт налаштовує DBS-стимулятор таким чином, що поступово отримує гарний результат у вигляді повної відсутності епілептичних приступів, стійкої ремісії і навіть повного одужання.

Використання роботизованої руки для проведення неврологічних операцій. 

Використання роботизованої хірургії

Для проведення операції з глибинної стимуляції мозку (DBS-терапії) часто використовується роботизована рука - метод роботизованої хірургії, який є еволюцією стереотаксичної рамки (шолома з координатами, що використовується для локалізації структур головного мозку) і нейронавігатора (який є різновидом GPS, вказує в якій ділянці мозку проводиться операція). 

Переваги використання роботизованої руки під час проведення операції з глибинної стимуляції мозку (DBS-терапії)

Використання роботизованої хірургії є проривом у хірургічному лікування епілепсії та її золотим стандартом. Роботизована рука під час проведення операції з встановлення DBS-стимулятора: 

 • скорочує загальну тривалість операції та тривалість анестезії;
 • діє за раніше запланованими траєкторіями;
 • має більшу точність за рахунок усунення навіть мінімального, непомітного оком тремтіння руки хірурга;
 • діє швидше, ніж попередні методи. 

Тобто, роботизовані операції при неврологічних захворюванням, наприклад робот Da Vinci, мають суттєвы переваги у порівнянні із звичайними операціями. Очевидно, що використання роботів-хірургів буде тільки розширюватися та вдосконалюватися.

Як проходить операція з глибинної стимуляції мозку (DBS-терапія) з використанням роботизованої хірургії?

Перед операцією пацієнт проходить МРТ, і за результатами, плануються траєкторії; потім - на голові поміщається мітка (у вигляді зірки), щоб робот міг орієнтуватися на операційному полі. 

Таким чином, роботизована рука, постійно контрольована командою, що виконує втручання, може слідувати встановленим траєкторіям для імплантації електродів. 

Увага! В залежності від інтенсивності струму, заміна батареї DBS-стимулятора може відбуватися кожні дев'ять років. 

Вартість DBS-терапії (глибинної стимуляції мозку) в різних країнах світу. 

 В залежності від обладнання, що використовується, кваліфікації персоналу, тривалості перебування в стаціонарі, від обсягу і якості супровідних послуг, рівня клініки та від багатьох інших факторів ціни на DBS-терапію (глибинну стимуляцію мозку) в різних країнах відрізняються: 

 • Середня вартість глибинної стимуляції мозку становить $ 36000, 
 • мінімальна ціна - $ 16000, 
 • максимальна ціна - $ 76700.  

Серед українських пацієнтів певною популярністю для проведення операціїї з глибинної стимуляції мозку - DBS-терапії - при лікування  рефрактерної епілепсії є: 

 • Туреччина - середня вартість від $ 18900
 • Ізраїль - середня вартість від $ 42000
 • Німеччина - середня вартість від  50000 Євро 

Детальніше щодо лікування за кордоном та як організувати лікування можна дізнатися за допомогою УАМТ за посиланням  

Майбутнє DBS-терапії (глибинної стимуляції мозку) при лікуванні епілепсії 

Незнання  - це найгірше на шляху до досягнення стійкої ремісії або навіть повного одужання при рефрактерній епілепсії! 

Необхідно, щоб усі сімейні лікарі, неврологи, пацієнти та їх дбайливі родичі, кожна людина, яка намагається подолати цю хворобу, знали, що патологія, яка раніше не оперувалася, тепер може бути виправлена ​​хірургічним шляхом абсолютно нового рівня - за допомогою DBS-терапії глибинною стимуляцією мозку і за допомогою сучасної робототехніки. Так що поділіться цією інформацією - вірогідно, комусь вона дуже потрібна!

Нейрохірургія епілепсій не стоїть на місці і кожного дня її розвиток паралельно з розвитком роботизованої хірургії переходить до нового рівня. Все більш широке використання DBS-терапії яскравий приклад цього! Більш детально про використання роботизованої хірургії з роботом Da Vinci читайте на сайті УАМТ.